Dudaski Tłusty Czwartek i Biskupianie!!!

Zakończenie karnawału w Zakopanem tradycyjnie świętowane było przy dźwiękach dudziarskiej muzyki. Gośćmi koncertu „Dudaski Tłusty Czwartek” był Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Duda. Parę Prezydencką w Zakopiańskim Centrum Edukacji gorąco witały władze miasta na czele z Burmistrzem Leszkiem Dorulą, samorządowcy z Podhala, górale, dzieci i mieszkańcy Zakopanego.

- To wielki zaszczyt, przyjemność i radość, że nasze miasto może dość często gościć Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Także nie będąc jeszcze Prezydentem wraz z Małżonką również często odwiedzał Pan Zakopane, zwłaszcza w lutym. Szanowny Panie Prezydencie, dziękujemy za każdą życzliwość dla naszego miasta, dla Podhala, dla naszej tradycji. Dziękujemy za wsparcie. Życzylibyśmy sobie, abyśmy potrafili żyć zgodnie i okazywać sobie nawzajem taką życzliwość, jak Pan Prezydent ma do Polaków. Witamy serdecznie w Zakopanem i niech się Pan zawsze czuje tu jak w domu. Niech Pan zawsze pamięta, że zakopiańskie i podhalańskie drzwi są szeroko dla Państwa otwarte – tymi słowami Prezydenta Andrzeja Dudę ze sceny powitał Burmistrz Leszek Dorula.

Andrzej Duda w wydarzeniu uczestniczył już po raz trzeci - w 2016 r. wraz z Małżonką jako Prezydent, a w 2015 r. w trakcie swojej kampanii wyborczej. Zapewniał wówczas, że będzie tu powracał. Obietnicy po raz kolejny dotrzymał, a także sprawił miłą niespodziankę przybyłej na koncert licznej publiczności, poświęcając wszystkim dużo czasu na rozmowy i wspólne zdjęcia.

- Z wielką radością przyjeżdżam od kilku lat na to dudaskie spotkanie w Tłusty Czwartek, bo chcę, żeby te starosądecko-krakowsko-zarzeckie dudy tutaj też były w mojej osobie reprezentowane oprócz tych żywieckich, podhalańskich, wielkopolskich. Tak więc cieszę się, że mogę być tutaj z Państwem i mogę słuchać tej muzyki, która – nie ukrywam – bardzo głęboko jest w moim sercu. I zawsze najbardziej się cieszę, gdy widzę młodych, gdy widzę dzieci, gdy widzę tych, którzy ich uczą – powiedział Prezydent podczas krótkiego wystąpienia, w którym podkreślał także, że bardzo ceni pielęgnowaną na Podhalu tradycję, lubi góralski folklor i bardzo dobrze czuje się w Zakopanem. - To jest właśnie to, co uważam za tak niezwykłe, i to, co uważam za tak niezwykle cenne tutaj na Podhalu, u Was. Że ta tradycja i ten krzyż na Giewoncie są tak głęboko wpisane właśnie w góralską duszę, w Was. I proszę, żebyście się nie zmieniali – nigdy! – dodał na zakończenie.

Koncert jak co roku był doskonałą okazją, by posłuchać autentycznej ludowej muzyki, zobaczyć instrumenty pasterskie, poznać tajniki ich budowy, a także posłuchać ciekawych anegdot. Tym razem poświęcony został postaci Władysława Trebuni-Tutki - potomka słynnego dudziarza podhalańskiego Stanisława Budza-Lepsioka „Mroza”, multiinstrumentalisty, artysty plastyka i współtwórcy zespołu „Trebunie – Tutki”.

Dla Prezydenckiej Pary zagrali najpierw najmłodsi dudziarze z działającego w Zakopanem Tatrzańskiego Centrum Kultury „Jutrzenka”. W programie znalazła się także gra na dudach z wielkopolskiej Biskupizny – mikroregionu, którego tradycje zostały wpisane w ubiegłym roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury. Z kolei Muzycy ze Zbąszynia obdarowali Prezydenta miniaturą instrumentu, na którym grali, czyli kozła białego. Gościem specjalnym wydarzenia był żyjący od kilku pokoleń w Stanach Zjednoczonych Tom Osentowski, który zgromadził pokaźną kolekcję dud polskich. Przed publicznością prezentowali się także dudziarze z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny.

Koncert wraz z Zofią Kubiniec-Stanuch poprowadziła Szymon Bafia - dudziarz i budowniczy instrumentów pasterskich. - Jeszcze w XVIII wieku na dudach grano niemal w całej Polsce. Instrument był niegdyś bardzo rozpowszechniony w całym kraju. Grała na nim także szlachta, a od dudziarzy pobierano nawet podatki. Zachowało się wiele nazw geograficznych związanych z dudami oraz popularne nazwisko Duda, które oznaczało właśnie muzykującego na dudach – powiedział przypominając historię tego ciekawego instrumentu.

(AKS)

Fotorelację przygotowaliśmy dla Państwa za zgodą UM Zakopane oraz Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA.PL. 

Autorom zdjęć: Ani Karpiel oraz Piotrowi Kyc serdecznie dziękujemy za zgodę na publikację.

 

Film z Dudaskich Ostatków dostępny dzięki uprzejmości UM Zakopane - można go obejrzeć w zakładce Bukownica TV.

Stronę odwiedziło 5644556 osób.
realizacja 2011: studio fabryka